Reflüsü Olan Çocuklara ve Ailelerine Önerileriniz Nelerdir?

Raşit Yağcı

Raşit Yağcı

Prof. Dr.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme

Raşit Yağcı

Reflüsü Olan Çocuklara ve Ailelerine Önerileriniz Nelerdir?

Gittikleri hekim bir ilaç tedavisi verdiyse bu ilaç tedavisinin süresi kısa olmayacaktır.
Bu süreye kesinlikle uymalarını tavsiye ederim. Sağlık grubunda çalışan, görevi çocuk hekimliği olmayan birilerinin ikazıyla doktora sormadan tedaviyi sonlandırmamaları ve ilaç dozlarını azaltmamaları gerekir.
Burada hekimle olan işbirliklerini mutlaka sürdürmeleri gerekir. Beslenme disiplini olarak da yapılan yanlışlardan ailenin vazgeçmesi gerekir. Çünkü ilaç tedavisi gören bir çocuk bu ilaç tedavisi sayesinde bazen çok kısa sürede rahatlar. Bu durumda; ‘’çocuk iyileşti’’ deyip ilacı kesmemek gerekir. Hekim önerisi doğrultusunda tedaviye devam edilmelidir.

‘’İlaç tedavisiyle çocuk nasıl olsa düzeliyor’’ mantığıyla çocuğun beslenme disipliniyle ilgili öneriler kesinlikle göz ardı edilmemelidir. İlaç kullanıldığı süre içerisinde iyi olan çocuklara beslenme disiplini kazandırılırsa aileler ilaç tedavisinden sonraki süreçlerde aynı sıkıntıların yaşanmasının önüne geçmiş olacaklardır.

Özetlemek gerekirse; Küçük çocuklar çok sık aralıklarla azar azar beslenecek. Ama bir çocuğun midesi normalden fazla doldurulmayacak. Anne sütü dışındaki öğünlerde hangi gıdaların ne kadar yedirilebileceğini hekim size söyleyebilir. Ama anneler, ‘’çocuğum daha iyi büyüsün, daha iyi gelişsin’’ diye beslenme alışkanlıklarını hep normalin ötesine taşmaktadırlar. Hekim ‘’4 öğün’’ dediyse aileler 5-6 öğün çocuklarını beslemektedirler. Onun için hekimlerin bu önerilerine ailelerin kulak vermesi gerekiyor. Biz çocuklara biraz daha az yedirmekle onların beslenmesinden çalmıyoruz. Aksine daha kaliteli beslenerek, kusmayarak, daha iyi büyümeleri için yardımcı oluyoruz. Bu nedenle anneler, öğünlerde çocukları beslenmeye devam etmiyorsa ısrarcı olmamaları konusunda kendilerini eğitmeliler. Sık aralıklarla çocuklarına yemeleri için bir şeyler sunuyorlarsa, bunların miktarlarının az olmasına dikkat etmeliler. Çocuğu tok karnına hemen yatırmamalılar. Özellikle gece uykusundan önce beslememeliler. Gece uyanan ufak bebeklere, ‘’acıkmıştır, ondan ağlıyordur’’ diye süt ya da mama içirmemeliler. Daha büyük çocuklarda reflü hastalığı var ise, tedavi alıyorsa bu dönemde de anneler, özellikle spor aktiviteleri öncesinde çocukların midelerini tıka basa doldurmamalıdırlar.