Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1989 yılında mezun oldu.

1994 yılında aynı üniversiteden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı oldu.

1995 yılında yardımcı doçentliğe atandı. 1996-1998 yılları arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Bilim Dalında yandal eğitimi alarak pediatrik gastroenterolog ünvanını aldı.

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı bünyesinde Pediatrik Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Bilim Dalı ve ona bağlı pediatrik endoskopi ünitesini kurdu. 2000 yılında doçentlik ünvanını aldı. Kurmuş olduğu bilim dalında 2002-2005 yılları arasında bir pediatrik gastroenterolog yetiştirdi. Ocak 2006’da İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalına naklen geçiş yaptı. Bu anabilim dalına bağlı Pediatrik Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Bilim Dalı’nı kurdu.

Ekim 2006’da profesör oldu, bir pediatrik gastroenterolog yetiştirdi, halen 3 yandal uzmanlık öğrencisine eğitim vermektedir. İki dönem Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanlığı ve bir dönem Dahili Tıp Bilimleri Bölüm Başkanlığı yaptı.

2011 yılında ABD’de Pittsburgh Üniversitesi Çocuk Hastanesinde Pediatrik Gastroenteroloji kliniğinde çalıştır.
Halen İnönü Üniversitesinde profesör olarak görev yapmaktadır. Evli ve bir çocuk annesidir. İngilizce bilmektedir. 130 uluslar arası (web of science), 70 ulusal dergilerde yayınlanan toplam 200 makalesi, 3’ü yurt dışı kitapta olmak üzere çok sayıda bölüm yazarlığı, 4 kitap editörlüğü vardır ve eserleri uluslar arası dergilerde 605 kere referans gösterilmiştir.

Prof. Dr. Ayşe Selimoğlu

Ayşe Selimoğlu Videoları