Okul Çocukları için İdeal Bir Beslenmede Neler Olmalıdır?

Ayşe Selimoğlu

Ayşe Selimoğlu

Prof. Dr.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi
Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme

Ayşe Selimoğlu
Okul Çocukları için İdeal Bir Beslenmede Neler Olmalıdır?

Okul çocukları için ideal beslenme her dönemde olduğu gibi dengeli bir beslenmeden geçer. Okul çağındaki bir çocuk günde bir yumurta, iki bardak süt yada yogurt tüketiyorsa her biri protein içeren bu besinleri sırayla tüketebilir.

Bir iki köfte kadar et veya bunun yerine bir porsiyon kadar kuru baklagiller tüketebiliyorsa, bu gıdalardan yeterli protein sağlayacaktır.

Beyaz ekmek yerine tam buğday unuyla hazırlanmış ekmeklerin yenmesi hem çocukların sağlığı açısından hem de erişkinlerin sağlığı açısından çok değerlidir. Çünkü tam buğday ekmeği aslında içerdiği lif sebebiyle bağırsak sağlığı açısından önemlidir.

Son yıllarda bağırsak sağlığının insan sağlığıyla çok önemli bir ilişkisinin olduğu bilinmektedir. Sağlıklı bir bağırsak, sağlıklı bir vucut demektir. Genel vücut sağlığı demektir. Hatta son zamanlarda bağırsak sağlığının iyi bir ruh haliyle ilişkisi kuruluyor.

Meyve ve sebzelerin günde yaklaşık 4-5 porsiyon kadar tüketilmesi gereklidir. Sebzeler elbetteki ana öğünde, meyveler zaman zaman ana öğünlere ek olarak, yada ara öğünler halinde tüketilebilir.

Bol sebze-meyve tüketiminin hem bağırsak sağlığı hem de kardiovasküler hastalıkları önleme açısından çok önemli olduğu biliniyor. Bu nedenle okul çocuklarımızı sebze meyve tüketimi hususunda özendirmeli, onlara örnek olmalıyız.

Bebeklikten itibaren çocuklarımızı özellikle meyvelere oranla tatları nedeniyle tercih edilmeyen sebzeyle tanıştırıp tüketimini teşvik etmemiz gerekllidir.