Sebzeyi Reddeden Çocuklar için Ne Yapılabilir?

Ayşe Selimoğlu

Ayşe Selimoğlu

Prof. Dr.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi
Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme

Ayşe Selimoğlu
Sebzeyi Reddeden Çocuklar için Ne Yapılabilir?

Sebzeler çocuklar ve bebekler arasında reddedilen gıdalar listesinin başında gelir. Çünkü bebekler için tatları gerçekten çok da kabul edilebilir değildir. Bu nedenle bebeklik döneminden başlayarak sebzelerin sıkça tattırılması, ama tattırılırken zorlama uygulanmaması önemlidir.

Bir bebeğe bir gıdayı ne kadar çok tattırırsanız gıdanın kabul edilirliğini o kadar arttırırsınız. Bu nedenle sağlıklı olarak kabul ettiğimiz gıdaları çok daha fazla miktarlarda özellikle bebeklerin aç olduğu dönemlerde tattırmak gerekir.

Bebeklikte sebze tüketimini alıştırırsak ilerde sebzeyi daha çok seven çocuklar yaratabiliriz.

Daha büyük çocuklar için eğer hala sebzeyle ilgili sorunlar varsa sebzeyi sunma tekniğini değiştirebiliriz. Mesela; sebzeyi farklı şekillerde pişirmek, sebzeyi sevilen bir gıdanın yanında servis etmek, açken denetmek… Bu yöntemlerin hepsi aslında kabul edililirliği arttırmaktadır.

Bunun yanı sıra, eğer sebzeye karşı gerçekten çok ciddi bir tepki varsa başlangıçta çocuğun sevdiği bir takım soslarla zenginleştirerek, daha sonra sosların miktarını azalatarak çocuklar sebzeye alıştırabilirler. Bir sebzeyi ille de sebze yemeği olarak çocuğa vermek zorunda değiliz. Onu çok lezzetli bir çorba ya da börek haline getirebiliriz. Bu biraz da annelik sanatıyla ilgili…