Ağlama Bebek Koliği Dışında Başka Bir Nedene Bağlı Olabilir mi?

Figen Özçay

Figen Özçay

Prof. Dr.

Ankara Başkent Üniversitesi Hastanesi
Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme

Figen Özçay

Ağlama Bebek Koliği Dışında Başka Bir Nedene Bağlı Olabilir mi?

Aşırı ağlama nedeniyle acil servislere getirilen bebeklerin %5 – 10’unda hastalık bulunmuştur. Gece acil servislere getirilen hastaların ise %15’ini yani çok büyük bir kısmını kolikli bebekler oluşturur.

Koliğin iyi bir fizik incelemeye tabi tutulması en önemli tanı kriteridir. Hekim, kendisine ağladığı için getirilen bebekte ayrıntılı bir fizik inceleme yapar. Böylece organik, yani hastalık sebeplerini eler ve aileye güven verir.

Hangi sebeplerle bebekler ağlayabilir?

Örneğin orta kulak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonları, menenjit, sepsis, boğulmuş fıtık, bağırsak düğümlenmesi, bilinmeyen kol, bacak, köprücük kemiği kırıkları, sindirim sistemiyle ilgili problemler, zatürre, bronşiolit, kafa içi kanama, kabızlık, popoda çatlak, göz saydam kısmının sıyrılması, boğulmuş parmak saç, gözdeki kirpik, glokom, göz içi basıncın artması, inek sütü alerjisi gibi sebeplerle bebekler ağlayabilirler. Burada yeterli kilo alımı bebek koliği tanısı için mutlaka aranan bir koşuldur. Kilo alımı iyi olan bir bebekte ciddi hastalık ihtimali yok denecek kadar azdır.