Hangi Gıdalarda Laktoz Vardır?

Aydan Kansu

Aydan Kansu

Prof. Dr.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi
Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme

Aydan Kansu

Hangi Gıdalarda Laktoz Vardır?

Laktozun esas olarak sütte bulunduğunu belirtmiştik. Dolayısıyla inek sütünde, keçi sütünde ve anne sütünde laktoz mevcut. Laktozun en yüksek düzeyde bulunduğu süt anne sütüdür. Diğer süt ürünleri yoğurt, dondurma ve peynirde de laktoz bulunmakta. Ancak süt en yoğun laktozun bulunduğu ürün.
Yoğurtta laktoz oranı süte nazaran daha az. Yoğurt aslında laktoz intoleransı olan kişiler için ideal bir besin seçeneği. Hem laktoz miktarı az hem de yoğurdun içinde bulunan faydalı bakteriler laktozun yoğurdun içerisinde parçalanmasını sağlıyor. Dolayısıyla biz zaten yoğurt yediğimizde laktozu parçalanmış olarak alıyoruz. Ayrıca yoğurt yarı katı durumda olan bir beslenme ürünü olduğu için de midenin daha yavaş boşalmasına ve bağırsaklara laktozun daha yavaş gitmesine neden oluyor.
Peynirde de farklı yapılarına göre laktoz miktarının değiştiğini biliyoruz. Özellikle yumuşak tür peynirlerde laktoz daha yüksek oranda bulunuyor. Eski kaşar gibi sert peynirlerde laktozun daha az olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla laktoz intoleransı olan bireyler sert peynirleri tercih etmeli.