Kolikte İlaç Tedavisinin Etkinliği Nedir?

Figen Özçay

Figen Özçay

Prof. Dr.

Ankara Başkent Üniversitesi Hastanesi
Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme

Figen Özçay

Kolikte İlaç Tedavisinin Etkinliği Nedir?

Sevgili anne ve babalar!

Kolikte ilaç tedavisinin yeri varmıdır? Bitkisel çayların etkinliği nelerdir?

İlaç tedavisinin kolikte yararı vardır ama yan etkiler sebebiyle kullanımı önerilmez. Sinir sistemi üzerine, solunumun durması gibi yan etkiler olabilir.

Geçmişte kullanılan disiklomin ya da simetropium gibi ilaçlar artık hemen hemen hiç tavsiye edilmemektedir. Bu ilaçlar, düz kaslardaki kasılmayı engelleyerek etkili olurlar. Bazı bitkisel çayların da düz kaslardaki, sindirim sistemindeki kasların kasılmasını engelleyerek etkili olduğu bilinmektedir.

Hepimizin çok kullandığı simetikon ismindeki geçmişte çok kullanılan ilacın ise kolik tedavisinde bir yararı gösterilememiştir. Yine geçmişte kullanılan bir takım sindirim enzim preparatları ve ya sakinleştirici ilaçların kolik tedavisinde hiçbir yeri yoktur.

Bitkisel çayların bazı olgularda yararı olabilir. Bitkisel çaylar, spazm çözücü olarak etkili olurlar ama güvenilirliği konusunda yine tam bilgilere sahip değiliz.

Fazla miktarda sıvı alımı, çocuğun iştahının azalmasına, az beslenmesine yol açabilir. Bu yüzden yüksek volumlerde verilmeleri önerilmez. Griedt water (?) olarak geçen, içerisinde sodyum bikarbonat bulunan geleneksel bir ilaç bu konuda oldukça yararlıdır.