Kolik Beslenme ile Tedavi Edilebilir mi? Nasıl?

Figen Özçay

Figen Özçay

Prof. Dr.

Ankara Başkent Üniversitesi Hastanesi
Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme

Figen Özçay

Kolik, Beslenme ile Tedavi Edilebilir mi? Nasıl?

Sevgili anne ve babalar, peki kolik beslenmeyle tedavi edilebilir mi?

Koliğin altında yatan sebep eğer besin alerjisi ise evet tedavi edilebilir. Koliğin, alerjinin ilk belirtisi olduğuna dair veriler vardır. Olguların bir kısmında kolik, inek sütü alerjisiyle ilişkilendirilmiştir. Biberon mamasıyla beslenen bazı kolikli bebeklerde alerjen özelliği azaltılmış mamalar kullanılması yararlı olmaktadır.

Anne sütüyle beslenen bazı kolikli bebeklerde annenin diyetinden asüt ve süt ürünlerinin çıkarılmasının da kolik tedavisinde yararlı olduğu görülmüştür.

Sadece anne sütü alan kolikli bebeklerde, annenin beslenmesinden inek sütü, yumurta, fındık, fıstık, ceviz gibi kuruyemişler, buğday, soya, susam ve deniz ürünlerinin çıkarılması yararlı olabilir. Ancak bu diyet değişikliği şiddetli olgular dışında önerilmez. Çünkü süt kalitesinde azalmaya ve annenin beslenmesinin bozulmasına yol açabilir.

İnek sütü alerjisi olan bebeklerde yumurta, fındık ve tahıllara da benzer alerjik reaksiyonlar görülebilir. Bebeklerde egzama, yüzde kızarıklık, kusma, kilo alamama, ishal, kanlı dışkılama kolik dışında da görülebilecek diğer alerji bulgularıdır. Eğer bebekte bu söz ettiğimiz alerji bulguları varsa ve yine bu alerji yönünden aile öyküsü varsa, bebeğin inek sütüne alerjik olduğu ve koliğin de inek sütüne bağlı bir kolik olduğu düşünülebilir. O zaman diyet değişikliği önerilirken aileye besin alerjisi tanısının koliğe yol açacak olası bir neden olduğu, diyet değişikliğinin kesin bir tedavi değil, bir tedavi denemesi olduğu belirtilmelidir. Bu tür durumlarda bir süre için bu tedavi denenebilir.

Annenin diyetinden sütün çıkarılması sırasında mutlaka nneye kalsiyum önerilmelidir ve çocuklara hiçbir zaman soya içeren mamalar önerilmemelidir. Bu durumda söyleyeceğimiz inek sütü eliminasyonu sadece inek sütü proteinine karşı alerjik olan bebeklerde etkili olur.

Çok şiddetli bebek koliği olgularında, beraberinde cilt olguları, kanlı ishal, kusma gibi şikayetler varsa diyet tedavisi, yani hipoalerjenik mamalar ya da annenin diyetinden inek sütünün çıkarılması daha rahat önerilebilir. 7-10 gün süreyle denenerek bu tedavi şekli hastanın şikayetlerinde azalma varsa tanıya gidilebilir.