Bebeklerde kolik tedavisinde yapılan yanlışlıklar nelerdir?

Gonca Üstündağ

Gonca Üstündağ

Doç. Dr.

Gonca Üstündağ
Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalı

Gonca Üstündağ
Bebeklerde kolik tedavisinde yapılan yanlışlıklar nelerdir?

Kolik tedavisiyle ilgili bilimsel olarak kesin bir neden ya da çözüm henüz ortaya konamamıştır. Bu nedenle de çevreden gelen tavsiyelere örneğin komşu, arkadaş, aile büyüklerinin söylediklerine temkinli yaklaşılmalıdır. Aileler çocuk doktorları tarafından tavsiye edilenleri denemelidir. Özellikle bir ilaç ya da bitkisel olduğu söylenen bir şurup kullanmadan önce muhakkak doktorlarına danışmalılar. Bebek koliği tedavisinde kullanılan özgün bir ilaç veya içecek olmadığı,her ilacın her çocukta aynı yanıtı vermediği bilinmelidir. Bazen kullanılmaması gereken, toksik olabilen ürünler bebeğe içirilmekte bu da ciddi sağlık sorunlarına böbrek ya da karaciğer hasarlarına neden olabilmektedir.

Bebek koliği tedavisinde aslında en önemli vurgulanması gereken; anne ve babanın çocuklarında ciddi bir hastalığın olmadığı konusunda ikna edilmesiidir.Haklı olarak bebeklerinin inatçı ağlamaları karşısında kendilerini çaresiz hisseden anne ve babalar,çok sık hastanelere ve acil servislere başvurmakta veya farklı çareler arayışı ile doktor doktor gezmektedir. Anne ve babanın bebek koliğinin ciddi bir sorun olmadığı, özellikle bağırsaklarla ilgili doğumsal ya da kalıcı bir hastalıktan kaynaklanmadığı konusunda ikna edilmesi gereklidir.

Yapılan bir diğer hata da sağlıklı büyüyüp gelişen bir bebeğin hemen ilk planda beslenmesinin değiştirilmesidir. Bu hazır mama kullananlarda daha pahalı hidrolize mama dediğimiz ürünlere geçilmesi şeklinde, anne sütü alanlarda da emzirmenin bırakılması ve mamaya geçilmesi ya da annenin alerjen kısıtlı diyete sokulması şeklinde uygulamalardır. Bu uygulamalar elbette ki gerekli olduğunda doktor tarafından önerilebilir. Kolikli bebekte süt alerjisi de olabilir. Bu iki durum birbiriyle karışabilir. Ancak birçok bebekte kolik ağlamalarının 3.-4. Aya doğru kendiliğinden düzelen bir sorun olduğunu vurgulamak isterim. Önerilen beslenme değişikliği 2 hafta devam edilmesine rağmen işe yaramadığı düşünülüyorsa vazgeçilmelidir.