Gastrit (Ülser) Nedir?

Tanju Başarır

Tanju Başarır

Prof. Dr.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme

Tanju Başarır

Gastrit (Ülser) Nedir?

Gastrit, midenin iç yüzünü döşeyen bir tür koruyucu tabakayı oluşturan hücrelerin histolojik olarak yani mikroskopla tanımlanan bir cins iltihabi reaksiyondur. Ve peptik hastalıklar dediğimiz bir hastalık grubunu oluştur ki bunun 4 ana başlığı vardır;

Bunların çoğu asitle ilgili hastalıklar olarak tanımlanıyor. Gastrit dediğimizde gastrit ülserin öncül reaksiyonundan bir anlamda bahsetmiş oluyoruz. Erişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da sıklıkla görülen bir hastalıktır. Genellikle ya mideden salgılanan asidin fazlalığı söz konusu ya da protein sindiriminde görevli olan pepsinin mideden gereğinden fazla salgılanması söz konusudur. Bu asit (pepsin) olarak bahsettiğimiz kimyasalların midede salgılanan bikarbonat ya da mukusla nötralize edilememesi ya da karşıt (antagonist) kimyasalların salgılanmasında azlık söz konusu olabiliyor.

Gastrit aslında zaman zaman gastropati ile de benzer özellikler gösterebiliyor. Bunlar genelde vasküler bozukluklardır. Portal hipertansiyon ya da özellikle venöz damarlarda tıkanıklık sonucu oluşan bir takım mide hastalıklarında endoskopik olarak benzer özellikler görsek de burada gastritten farklı olarak mikroskobik değişiklikleri saptayamıyoruz. Fakat, radyolojik ya da endoskopik görüntüler zaman zaman benzerlik gösterebiliyor.