Çocuklarda Mushil ve Lavman Ne Kadar Süre Kullanılmalıdır?

Yeşim Öztürk

Yeşim Öztürk

Prof. Dr.

Dokuz Eylül Üniversitesi Nevvar Salih İşgören Çocuk Hastanesi
Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme

Yeşim Öztürk

Çocuklarda Mushil ve Lavman Ne Kadar Süre Kullanılmalıdır?

Çocukların tedavisinde mushil ve lavmanları olabildiğince az kullanmaya çalışıyoruz. Bizim öncelikle istediğimiz tedavi yöntemi kakanın yumuşak tutulması. Bunun için de diyet çok önemli. Her ne kadar bilimsel olarak %100 etkinliği gösterilmemiş olsa da lif içeriği açısından zengin beslenmenin dışkıyı yumuşattığını biliyoruz. Bu nedenle mevsimine uygun, posası yüksek sebze ve meyvelerin tercih edilmesi ve çocuğa bol su tükettirilmesi çok çok önemli. Bunun yanı sıra yine dışkının su içeriğini arttırıp onu yumuşatan, emilimi olmayan şurupları ve ilaçları da tercih ediyoruz.

Fakat dışkı bağırsakta çok uzun süre beklediyse (5-7 gün) mecburen lavman yapmak durumunda kalıyoruz. Lavmanı da kakanın bağırsakta birkaç gün beklemesinden sonra yapıyoruz. Ama mümkün olduğunca diyet tedavisini düzenlersek, yukarıdan gelen kaka yumuşak olacağı için bağırsakta beklemesine engel olacağız ve lavmana ihtiyaç duyulmayacak. Çünkü lavman olabildiğince az tercih etmemiz gereken; travmatik, çocuğu üzen bir tedavi uygulaması. Ama zorda kaldığımız zaman lavmanı deniyoruz.

Genel olarak kabızlıklıkta kullanılan ilaçlar emilmedikleri için çok sağlık sorunu yaratan ilaçlar değildir. Ancak yine de özellikle küçük bebeklerde lavmanlara çok çok özen göstermek ve bunu doktor kontrolünde uygulamak gerekir.